Jak założyć stronę internetową

projekt strony

Zakładanie strony internetowej, jako takiej, w dzisiejszych czasach dostępu do różnorakich programów typu WYSIWYG i systemów blogowych nie jest już takie trudne, jak 15 lat temu. Rozpoczynając przygodę tworzenia stron internetowych również zaczynałam od kreatorów stron, był to kreator o ile dobrze pamiętam na republika.pl, tam właśnie stworzyłam pierwszego bloga. Wolałam jednak mieć kontrolę nad całością strony, również od strony kodu więc rozpoczęłam naukę HTML.

Czy tworzyć stronę od zera, czy korzystać z gotowych rozwiązań?

Wszystko zależy od twoich umiejętności oraz od złożoności projektu. Jeśli znasz podstawy HTML, najlepiej HTML5 i CSS, możesz spróbować zbudować prostą stronę typu wizytówka, gdzie wszystkie informacje umieścisz w jednym pliku (index.html) oczywiście razem z kodem HTML, a style CSS podlinkujesz w części HEAD strony. Jeśli natomiast nie masz takich umiejetności, możesz stworzyć stronę samemu korzystając z kreatorów stron, gdzie budujesz stronę wybierając układ i bloki, wstawiasz zdjęcia i treści. Pamiętaj, że takich stron jak twoja będzie bez liku, musisz wyróżnić się treścią, bo co do układu strony bazujesz na szablonie, który został zastosowany już wielokrotnie przez innych.

Ile zakładek powinna posiadać strona internetowa?

Najczęściej wybierany rodzaj stron internetowych to strony z kilkoma zakładkami, takimi jak oferta, kontakt, galeria, o firmie. Taki podział treści strony, nie rożni się wiele od prostej wizytówki www. Zazwyczaj treści te są umieszczone w osobnych plikach, a po wybraniu z menu strona zostaje załadowana. Możemy  więc utworzyć kilka plików i odwoływać się do ich przy pomocy odnośników umieszczonych w menu strony. Znając HTML i CSS jesteś wstanie zbudować taką stronę, choć już w tym typie stron, warto znać język PHP, który znacząco ułatwia tworzenie kolejnych plików strony. Te części kodu, które nam się powtarzają w plikach możemy zapisać osobno, aby później móc tylko odwoływać się do nich, ale to temat na inny wpis, wiec nie drążąc tego tematu przejdźmy dalej.

Co z dużymi projektami stron internetowych, jak wykonać serwis www?

W przypadku rozbudowanych stron internetowych, tak zwanych serwisów www, nad realizacją warto dobrze się zastanowić , bo o ile zbudowanie prostej wizytówki jest dziecinnie proste to serwis to nie to samo. W serwisie internetowym liczy się dynamiczność stron, którą uzyskujemy dzięki pobieraniu treści z bazy danych. Do komunikacji z bazą służy język PHP (język programowania zaprojektowany do generowania stron dynamicznych) oraz SQL (język zapytań do baz danych). Znając język PHP możemy pokusić się i stworzyć serwis samodzielnie, ale mamy też do dyspozycji gotowe rozwiązania, systemy CMS, które są napisany w PHP  i korzystają z bazy MySQL. Do najpopularniejszych systemów zarządzania treścią (CMS) należą WordPress oraz Joomla. Możesz również stworzyć własny system CMS. Ja zdecydowanie polecam WordPress-a zobacz dlaczego.

 

STRONNET Sylwia Płonka

"Firmy, które rosną dzięki rozwojowi i ulepszeniom, nie zginą." Henry Ford

0 komentarzy

Odpowiedz

Chcesz dołączyć do dyskusji?
Pisz śmiało!
Proszę, nie krępuj się pisać!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.