Jak przygotować zdjęcia na stronę internetową?

Zdjęcia na stronie internetowej to najważniejszy element, który przyciąga uwagę potencjalnego klienta. Dlatego tak ważna jest jakość tych zdjęć, pamiętając jednak że musimy zachować umiar, bo wysoka jakość zdjęcia wiąże się z dłuższym wczytywaniem pliku. Jak w takim razie zachować kompromis mając odpowiednią jakość i wielkość pliku grafiki?  Na to pytanie odpowiem w tym wpisie.

Kiedyś większość komputerów była z monitorami 17 calowymi, a maksymalna szerokość stron wynosiła zaledwie 980 px. Dziś wielkość ekranów na których wyświetlane są strony internetowe jest tak rożna, że trudno jest dostosowywać się do każdego z nich. Co prawda najlepiej by było gdyby nasza grafika wszędzie szybko się ładowała bez skalowania, ale jest to raczej niemożliwe.

Dla urządzeń przenośnych typu tablet, smartfon potrzebujemy innego rozmiaru pliku grafiki dla laptopów innego i jeszcze innego dla monitorów w zestawach komputerowych.

Jaki rozmiar zdjęć na stronę internetową?

Zdjęcie na baner zajmujący cały ekran, zalecam szerokości 2000px

Zdjęcie na standardowy baner, zalecam szerokości 1400px

Zdjęcia produktów:

  • Nie większe niż: szer. 1500px, wys. 1000px
  • Nie mniejsze niż: szer. 750px, wys.500px

Jaki typ pliku grafiki?

Plik jpg jest najpopularniejszym rodzajem pliku graficznego umieszczanego ma stronie internetowej, głównie ze względu na dobrą jakość i małą wagę.

Plik png zapisuje grafikę lepszej jakości niż jpg. Dodatkowo png posiada możliwość zapisu przezroczystego tła, czego nie ma w plikach jpg. Wielkość pliku png jest większa niż jpg.

Typ pliku zależy więc od efektów jaki chcemy uzyskać. Inne rodzaje plików możemy pominąć, no chyba że zależy nam na animacji to zapisujemy jako gif.

Jaki program do obróbki grafiki?

Polecam Gimpa, jest darmowy i posiada wszystkie niezbędne funkcje potrzebne do przygotowania grafiki na stronę internetową.

Z płatnych programów polecam Photoshopa, chyba każdy słyszał o tym narzędziu i jego możliwościach.

Jak zrobić zdjęcia produktów na stronę internetową?

No i najważniejsze zdjęcie – to od niego wszystko się zaczyna. Zdjęcie powinno być wykonane starannie, najlepiej na jednolitym kontrastowym tle z odpowiednim oświetleniem. Jednolite tło łatwo można wyciąć i wstawić inne, lub zapisać zdjęcie bez tła jako png.

Przy dobrze zrobionym zdjęciu nie będą potrzebne sztuczki w Photoshopie wystarczy Gimp jeśli byśmy chcieli wprowadzić zmiany lub dodać napis czy logo. No właśnie logo – warto oznaczyć swoje zdjęcia poprzez dodanie logo jako znaku wodnego lub po prostu wstawić w rogu zdjęcia.


Jeśli masz pytania odnośnie tworzenia grafiki, zdjęć lub po prostu potrzebujesz pomocy w przygotowaniu grafiki na stronę internetową napisz wiadomość lub dodaj komentarz do tego wpisu.

STRONNET Sylwia Płonka

"Firmy, które rosną dzięki rozwojowi i ulepszeniom, nie zginą." Henry Ford

0 komentarzy

Odpowiedz

Chcesz dołączyć do dyskusji?
Pisz śmiało!
Proszę, nie krępuj się pisać!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.